Kúpeľno-rehabilitačný ústav MV SR Bystrá je umiestnený v prostredí Národného parku Nízke Tatry v Jánskej doline v nadmorskej výške 672 m n.m. Jánska dolina je najdlhšou horskou dolinou Nízkych Tatier, ktorá sa tiahne od najvyššieho vrchu pohoria ( 2043 m n.m) v meandroch až k údoliu Váhu. Dolina je bohatá na pramene liečivej vody a posiata horskými vyvieračkami jaskynnej vody a horskými potokmi.

V Jánskej doline sa nachádza cca 150 km podzemných priestorov ako sú krasové dutiny, priepaste, jaskyne. Z jaskýň je Malá Stanišovská jaskyňa sprístupnená aj pre verejnosť. Krásne prostredie s množstvom minerálnych a termálnych prameňov, s turistickým trasami smerujúcimi na končiare Nízkych Tatier, s možnosťami cykloturistiky, bežeckého lyžovania, zjazdového lyžovania, plávania i tenisu, to všetko je príčinou toho, že Jánska dolina patrí k najatraktívnejším a najnavštevovanejším dolinám Nízkych Tatier.

Obec Liptovský Ján dopĺňa krásne prírodné prostredie o nádych histórie. Liptovský Ján je stará zemianska obec s cca 21 kaštieľmi a kúriami. Je to miesto, kam sa budete vždy radi vracať.

Foto: Jaroslav Janovčík

Samotný areál liečebne je umiestnený pri riečke Štiavnica. V okolí sú zastúpené predovšetkým lesy smrekové, jedľové a borovicové, čo vytvára ideálnu liečivú klímu, s mimoriadne čistým vzduchom, ktorý je vhodný na liečenie ochorení dýchacích ciest, alergií a chorôb z povolania.

V závere doliny vyviera minerálna voda Teplica s liečivými účinkami na choroby pohybového aparátu, poúrazové, reumatické a kožné ochorenia, čo pravidelne využívajú mnohí klienti. Táto voda okrem prírodného oxidu uhličitého obsahuje aj kalcium, magnézium, mangán a síru.

V indikovaných prípadoch poskytujeme aj procedúry na liečbu ochorení pohybového aparátu i ostatných ochorení na základe schválených indikačných skupín.